LimitedFunctionMode

FPSP International Conference Results 2014

Global Issues Problem Solving Individual Competition

Moksh Karira - 4th Place Internationally

Scenario Writing Team Competition

Ella Holbert - 1st Place Internationally

Community Problem Solving

Perry Public Schools - 4th Place Internationally                   Watch their video here!

All other components

All our competitors were finalists in their competitions. An amazing feat! Congratulations to all participants.

 

State Bowl 2013-2014 Results

We are very proud of all our FPS participants! We had an excellent State Bowl to culminate the 2013-2014 year.  

Click here to see our Souvenir Program from the 2014 State Bowl. 

Results are as follows:

Global Issues Problem Solving Team Competition

Senior

1st Place: Clarkston High School, coaches Sue Banworth & Holly Kornas

                  Jillian Ritchey,     Delaney Brown,    Megan Nicholson,    Karas Montz

2nd Place: Avondale High School, coach Laura Phou

                    Team S3

3rd Place: Kearsley High School, coach April Yorks

                   Team S7

4th Place: Clarkston High School, coaches Sue Banworth & Holly Kornas

                   Team S5

 

Semifinalists (in no order): 

                   Team S4,     Team S6,     Team S11,     Team S13

 

Middle

1st Place: Athens, I.A. East, and Troy High, coach Ami Shah and Kendall Wochoski

                  Tanvi Deshmukh,     Surabhi Joshi,     Anindita Manchala,     Emily Wrobel

2nd Place: Holy Family Regional School, coach Mary Nowak

                    Team M19

3rd Place: Avondale Middle School, coach Laura Phou

                   Team M15

4th Place: Clarkston Junior High, coach Sue Banworth & Holly Kornas

                   Team M14

 

Semifinalists (in no order): 

                   Team M1,     Team M7,     Team M11,    Team M31,    Team M36

 

Junior

1st Place: Shrine Catholic Grade School, coaches Midge Lloyd and Mary Leonard

                  Anna Leonard,     Allie Wagner,      Charlie Mulcahy,     Noah Gappy

2nd Place: Larson Middle School, coach Ami Shah & Kendall Wochoski

                    Team J27

3rd Place: Brandon Fletcher Middle School, coaches Julie Hampel & Katie Sampson

                   Team J8

4th Place: Larson Middle School, coaches Ami Shah & Kendall Wochoski

                   Team J31

Semifinalists (in no order): 

                   Team J1,     Team J3,     Team J13,     J23,     J29

 

 

Global Issues Problem Solving Individual Competition

Senior

1st Place: Troy High School, coach Lindsay Noble

                  Moksh Karira

2nd Place: Athens High School, coach Sujata Arora

                  Akul Arora                    

3rd Place: Troy High School, coach Lindsay Noble

                   Christopher Chen

4th Place: Perry High School, coach Jan McMullen

                   Miranda Lewis

Semifinalists (in no order): 

                   Dylan Brewer,     Taylor Fuhrman,     Sarah McIntosh

 

Middle

1st Place: Athens High School, coach Ami Shah & Kendall Wochoski

                  Mitchell Wochoski

2nd Place: Boulan Park Middle School, coach Akul Arora

                  Esha Ghosalkar                    

3rd Place: Larson Middle School, coach Ami Shah & Kendall Wochoshi

                   Anjana Pisupati

4th Place: Avondale Middle School, coach Laura Phou

                   Gloria Stach

Semifinalists (in no order): 

                   Shriya Shah,     Adam Good

Junior

1st Place: Shrine Catholic Grade School, coaches Midge Llyod & Mary Leonard

                  Allie Wagner

2nd Place: Shrine Catholic Grade School, coaches Midge Lloyd & Mary Leonard

                 Anna Leonard                    

3rd Place: Larson Middle School, coach Ami Shah

                   Nachiket Deshmukh

4th Place: Perry High School, coach Jan McMullen

                   Olivia Lewis

Semifinalists (in no order): 

                   Dylan Spenny

 

Scenario Writing

Click here to see the Scenario Writers Winners' Booklet

Senior

1st Place: Notre Dame Preparatory, coach Melissa Archer

                 Ella Holbert

2nd Place: Perry High School, coach Jan McMullen

                 Miranda Lewis                    

3rd Place: International Academy, coaches Julie Hampel and Mary Nowak

                  Angelamarie Malkoun

Semifinalist: 

                   Mikayla MacDonald

Middle

1st Place: Holy Family Regional School, coach Mary Nowak

                 Mariana Ortiz

2nd Place: Holy Family Regional School, coach Mary Nowak

                 Mary Carthew                   

3rd Place: Milennium Middle School, coach Doug Host

                  Jennifer Ascher

Semifinalists (in no order): 

                   Miya Dixo,   Maddy Eischer

Junior

1st Place: Holy Family Regional School, coach Mary Nowak

                 Luke Koski

2nd Place: Holy Family Regional School, coach Mary Nowak

                 Shannon Higgins                   

3rd Place: Larson Middle School, coach Ami Shah

                  Libby Jackson

Semifinalists (in no order): 

                   Lars Boehme,     Erin Lee,     Grace Leonardi,     Nadia Immam,     Megan Cindric

 

Community Problem Solving Team Competition

Multi-age Team

1st Place:  Perry Public Schools,  The P.L.A.R.N. Project