LimitedFunctionMode


STATE BOWL RESULTS

Global Issues Problem Solving - TEAM

Senior Division

1st Place

Amina Dada, Rachel Kroll, Maria Reitz, Kasey Deschler- Lapeer High School, Coach Patrick Lothrop

 

2nd Place

Priyal Bajaj, Lillian Xiao, Tiffany Guo, Vrushali Ambardekar- Troy High School, Coach Lindsey Noble

 

3rd Place

Srijani Sengupta, Renuka Murthi, Marion Ni, Puja Kumar- Troy High School, Coach Lindsey Noble

 

4th Place

Olivia Patch, Zach Loyd, Adam Good, Abel Palathuruthil- Avondale High School, Coach Laura Phou

 

Semi-finalists

Troy High School, Coach Lindsey Noble

Athens High School & International Academy East, Coach Shah & Wochoski

 

Middle Division

1st Place

Amandad Lees, Julia Sarrach, Karson Stough-Green, Shirley Visnyak- Millennium Middle School, Coach Doug Host

 

2nd Place

Lily Kurmaniak, Owen Guzal, Courtney Cotter, Annelise Lemieux- Clarkston Schools, Coach Sue Banworth & Kristine Butcher

 

3rd Place

Payton Fletcher, Matt Ressler, Emily Roper, Paige Thwing- Brandon High and Middle School, Coach Michelle Tyrell & Julie Hampel

 

4th Place

Nitin Niranjan, Ayush Pujara, Esha Nair, Sreenand Anamola- Larson Middle School, Coach Shah & Wochoski

 

Semi-finalists

Millennium Middle School, Coach Doug Host

Armstrong Middle School, Coach Kathy Hill

Avondale High School, Coach Laura Phou

Troy Schools, Coach Sona Patil

 

Junior Division

1st Place

Reisha Taragaturi, Connor Good, Anish Jain, Adam O'Deven- Avondale Middle School, Coach Laura Phou

 

2nd Place

Micheal Kenny, Charles Seip, Connor McGlynn, Jillian Gaiownik- Holy Family Regional School, Coach Mary Nowak

 

3rd Place

Adrianna Dimovski, Sienna Smith, Cecilia Belej, Alessa Atallah- Holy Family Regional School, Coach Mary Nowak

 

4th Place

Nikhita Kowsika, Vadant Das, Hiranmayee Pingle, Aditi Sakorikar- Boulan Park and Baker Schools, Coach Shah & Wochoski

 

Semi-finalists

Sashabaw Middle School

Troy Schools, Coach Sona Patil


Global Issues Problem Solving - Individual

Senior Division

1st Place - Renuka Murthi- Troy High School, Coach Lindsey Noble

2nd Place, receiving a MAGIC invite to International Competition- Shriya Shah- Athens High School, Coach Shah & Wochoski

3rd Place, receiving a MAGIC invite to International Competition - Preethi Vankatesan- Avondale High School, COach Laura Phou

4th Place - Gloria Stach- International Academy East, Coach Laura Phou

Semi-finalists

Karma Karira- International Academy East, Coach Shah & Kowsika

Sneha Saxena- International Academy East, Coach Shah, Kowsika, & Karira

 

Middle Division

1st Place - Riya Dutta- Larson Middle School, COach Manisha Deshmukh

2nd Place, receiving a MAGIC invite to International Competition- Paige Thwing- Brandon Middle School, Coach Michelle Tyrell & Julie Hampel

3rd Place, receiving a MAGIC invite to International Competition- Parvathi Nagapalla- Troy High School, Coach Lindsey Noble

4th Place - Srang Bhide- Larson Middle School, Coach Sona Patil

Semi-finalists

Brian Good- Avondale High School

Brian Kim- Stoney Creek High School

 

Junior Division

1st Place - Anish Jain- Avondale Middle School, Coach Laura Phou

2nd Place, receiving a MAGIC invite to International Competition- Iniya Kumar- Troy Middle School, Coach Deshmukh

3rd Place, receiving a MAGIC invite to International Competition- Isaac Miller- Brandon Middle School, Coach Tyrell & Hampel

4th Place - Nikhita Kowsika- Larson Middle School, Coach Shah & Wochoski

Semi-finalists

Connor Good- Avondale Middle School

Vineet Saravanan- Troy Schools

 

 


Scenario Writing

 

Senior Division

1st Place - Karma Karira- International Academy East, Coach Shah & Wochoski

2nd Place, also receiving an invite to International Competition- Heather Burrum- Clarkston High School, Coach Sue Banworth

3rd Place - Jolie Timm- Kearsley High School, Coach April Yorks

Semi-Finalist - Renuka Murthi- Troy High School, Lindsey Noble

 

Middle Division

1st Place (tie)- Benjamin Malysz- Holy Family Regional School, Coach Mary Nowak

1st Place (tie)- Audrey Rapp- Millennium Middle School, Coach Doug Host

2nd Place - Justin Esdale- Athens High School, Coach Shriya Shah

3rd Place - Grace Showerman- Millennium Middle School, Coach Doug Host

Semi-finalists

Meli Birkmeier- Millennium Middle School

Annaleise Elliot- Brandon Middle School

Wyott Fiden- Millennium Middle School

 

Junior Division

1st Place - Elaina Brant- Kalamazoo Creatives, Coach Diane & Sherrie Bencik

2nd Place - Isaak Brook- Holy Family Regional School, Coach Mary Nowak

3rd Place - Evalina Lentini- Holy Family Regional School, Coach Mary Nowak

Semi-Finalists

Alayna Campbell- Armstrong Middle School

Jamie Corolis- Armstrong Middle School

Antonina Ventimiglia- Holy Family Regional School

 


Community Problem Solving

Middle Division Team

    Silver Surfers-  Troy Schools   

Team Members:  Arnav Shah, Julia Voyt, Juston Esdale, Sejal Patil, Krish Desai, Prajana Polmarasetti, Rhea Narayan                            

Coaches:Shriya Shah

Guiding senior citizens through technology use was the community problem that this group chose to tackle. Making a difference in their community and in the lives of senior citizens has made the Silver Surfers CmPS team's project a success.