FPSP International Conference Results 2016
Global Issues Problem Solving Team Competition
Senior Division Booklet Writing - 6th Place
Clarkston High School - Coaches Sue Banworth & Holly Kornas
D. Brown, K. Mantz, M. Nicholson, J. Ritchey
Global Issues Problem Solving Individual Competition
Senior Division Booklet Writing - 6th Place
Athens High School, Coaches Ami Shah & Kendall Wochoski
Tanvi Deshmukh
Global Issues Problem Solving MAGIC (Alternate) Competition
Senior Division 1st Place - S. Shah, Troy
Middle Division 3rd Place - A. Jain, Avondale Middle School
Junior Division 3rd Place - S. Joshi, Troy
Scenario Team Writing
Junior Division 3rd Place - A. Dimovski, Holy Family Regional School
Senior Division 2nd Place - M. Lau, International Academy East
State Bowl 2015-2016 Results
We are very proud of all our FPS participants! We had an excellent State Bowl to culminate the school year.
Click here to see our Souvenir Program from the State Bowl.
Results are as follows:
Global Issues Problem Solving Team Competition
Senior
1st Place: Clarkston High School, Coaches Sue Banworth & Holly Kornas
Delaney Brown, Karas Mantz, Megan Nicholsen, Jillian Ritchey
2nd Place: Troy High School, Coaches Lindsey Noble
Chris Chen, Jenny Shang, Alex Zhang, Michael Wong
3rd Place: Troy High School, Coaches Lindsay Noble & Chris Chen
Angela Chen, Ingrid Fan, Lucy Li, Ashley Zhang
4th Place: Avondale High School, Coach Laura Phou
Adam Good, Zachary Loyd, Olivia Patch, Abel Palathuruthil
Semifinalists (in team number order):
Athens High School & International Academy East - N. Paragi, R. Patel, Z. Colovic, M. Wochoski
Clarkston High School - H. Burrum, H. Laing, J. Haas, J. Loucks
Middle
1st Place: Troy High School, Coaches Chris Chen & Lindsay Noble
Vrushali Ambardekar, Priyal Bajaj, Lillian Xiao, Tiffany Guo
2nd Place: Larson Middle School, Ami Shah & Kendall Wochoski
Trishna Appaji, Dylan Nguyen, Maitreyee Majumdar, Vallabh Korivi
3rd Place: Shrine Catholic Academy, Coaches Midge Lloyd & Mary Leonard
Allie Wagner, Anna Leonard, Charlie Mulcahey, Noah Gappy
4th Place: Holy Family Regional School, Coach Mary Nowak
Dani Shave, Alannah Santa Maria, Alyanna Robles, Danielle Ghafari
Semifinalists:
Athens High School & International Academy East - N. Rao, J. Voyt, K. Karira, C. Rozanski
Larson Middle School - A. Bhaskaran, N. Deshmukh, A. Karuppiah, S. Saxena
Troy, Coach Krishna Roy - J. Wu, M. Gorla, R. Gupta, S. Jayaprakash
Armstrong Middle School - E. Taylor, L. Brown, J. Timm, D. Schreiber
Shashabaw Middle School - K. Belliveau, M. Ervin, B. Willis, R. Beernik
Junior
1st Place: Sashabaw Middle School, Coaches Sue Banworth & Kristin Locke
Gwen Zabel, Sophia Walker, Libby Haar, Landon Butcher
2nd Place: Holy Family Regional School, Coach Mary Nowak
Emily Healy, Natalie Lanzi, Valentina Matteocci
3rd Place: Baker & Boulan Park Middle Schools, Coaches Ami Shah & Kendall Wochoski
Emily Chen, Cindy Liu, Janika Joshi, Sindhu Marthi
4th Place: Armstrong Middle School, Coach Lisa Katzenberger
Abigail Seelman, Emily Brown, Lauren Rice, Payton McKerchie
Semifinalists:
Larson Middle School - N. Niranjan, E. Nair, A. Pujara, S. Anamolu
Holy Family Regional School - J. Grbic, A. Archey, J. Osmond
Global Issues Problem Solving Individual Competition
Senior
1st Place: Athens High School - Coaches Ami Shah & Kendall Wochoski
Tanvi Deshmukh
2nd Place: Avondale Middle School - Coach Laura
Gloria Stach
3rd Place: International Academy East - Coaches Rahi Patel & Zoe Colovic
Ashka Pujara
4th Place: Athens High School, Coaches Ami Shah & Kendall Wochoski
Murali Mohan
Semifinalists (in no order):
Ryan Cindric (Athens High School)
Shriya Shah (Athens High School)
Middle
1st Place: Troy High School, Coach Krishna Roy
Renuka Murthi
2nd Place: Avondale High School, Coach Laura Phou
Anijika Jain
3rd Place: Troy, Coach Krishna Roy
Jasmine Wu
4th Place: Holy Family Regional School, Coach Mary Nowak
Jonathan Karr
Semifinalists (in no order):
Karma Karira, International Academy East
Meghana Gorla, Troy
Aishwarya Arvind, Boulan Park Middle School
Junior
1st Place: Morse Elementary, Coaches Ami Shah & Kendall Wochoski
Emily Chen
2nd Place: Leonard Elementary, Coaches Ami Shah & Kendall Wochoski
Riya Dutta
3rd Place: Holy Family Regional School, Coach Mary Nowak
Evan Noga
4th Place: Brandon Fletcher Intermediate, Coach Julie Hampel
Paige Thwing
Semifinalists (in no order):
Kelsey Nestuck, Brandon Fletcher Int.
Anism Jain, Woodland Elem.
Scenario Writing
Click here to see the Scenario Writers Winners' Booklet
Senior
1st Place: International Academy East, Coaches Rahi Patel & Zoe Colovic
Mathew Lau
2nd Place: International Academy East, Coaches Rahi Patel & Zoe Colovic
Swathi Komarivellie
3rd Place: International Academy East, Coaches Rahi Patel & Zoe Colovic
Zayan Khan
Middle
1st Place: Troy High School, Coach Krishna Roy
Renuka Murthi
2nd Place: Holy Family Regional School, Coach Mary Nowak
Luke Koski
3rd Place: Millennium Middle School, Coach Doug Host
Sara Brooks
Semifinalists (in no order):
Megan Cao, Justin Esdale, Shraddha Gatla, Shannon Higgins, Nadia Imam, Libby Jackson, Ava Kelsey, Anna Leonard, Isabella Mikola, Sejal Patil, Ariana Ramage, Delanie Schreiber, Jolie Timm
Junior
1st Place: Holy Family Regional School, Coach Mary Nowak
Alec Dimovski
2nd Place: Holy Family Regional School, Coach Mary Nowak
Benjamin Malysz
3rd Place: Wass Elementary, Coach Carol Rexer
Arnav Shah
Semifinalists (in no order):
Navya Abraham, Molly Gunn, Evalina Lentini, Haley Makowski, Connor McGlynn, Calvin Parsell, Anaya Pattabhi, Emma Pienta, Rhea Sakhardane, Anaya Shah