LimitedFunctionMode

FPSP International Conference Results 2015

Global Issues Problem Solving Team Competition

Senior Division Booklet Writing - 2nd Place                         (Click here to view their winning booklet)

Athens High School and International Academy East - Coaches Ami Shah and Kendall Wochoski

                  Zoe Colovic,   Neha Paragi,   Rahil Patel,   Mitch Wochoski

Middle Division Presentation of Action Plan - 5th Place

Avondale High School

                  Adam Good,  Zachary Loyd, Abel Palathuruthil, Olivia Patch

 

Global Issues Problem Solving MAGIC (Alternate) Competition

Senior Division 3rd Place     -     Moksh Karira, Troy High School

Middle Division 1st Place     -     Karma Karira, Boulan Park Middle School, Troy

Middle Division 3rd Place     -     Renuka Murthi, Boulan Park Middle School, Troy

Middle Division Finalist         -     Shriya Shah, Athens High School  

Junior Division Finalist           -     Arnav Shah, Wass Elementary School

 

Scenario Team Writing

Senior Division 2nd Place     -     Dylan Brewer, Kearsley High School

 

Community Problem Solving Team Competition

Senior Division 2nd Place     -     Avondale High School

          Adam Dignard,   Carly Gomez,   Madison Gomez,   Olivia Helland,   Ben Lockard

Middle Division 4th Place     -     Perry Middle School

          Kaylee Konecny,    Trevor Krauss,    Olivia Lewis,    Parker Lewis,    Logan Provost,    Dylan Spenny,    Nic Spiess

 



State Bowl 2014-2015 Results

We are very proud of all our FPS participants! We had an excellent State Bowl to culminate the 2014-2015 year.  

Click here to see our Souvenir Program from the 2015 State Bowl. 

Results are as follows:

Global Issues Problem Solving Team Competition

Senior

1st Place: Athens High School and International Academy East - Coaches Ami Shah and Kendall Wochoski

                  Zoe Colovic,   Neha Paragi,   Rahil Patel,   Mitch Wochoski

2nd Place: Troy High School, Coaches Lindsey Noble & Moksh Karira

                    Peter Ko,   Jonathan Sun,   Benjamin Xu,   Winston Zhang

3rd Place: Athens High School & International Academy, Coaches Ami Shah and Kendall Wochoski

                   Preetha Ghosh,   Needa Toofanny,   Debarshi Majumdar,   Rahil Ukani

4th Place: Troy High School, Coaches Lindsey Noble and Moksh Karira

                   Angela Chen,    Ingrid Fan,    Lucy Li,    Ashley Zhang


Semifinalists (in team number order): 

                   S1 Kearsley Community Schools,     S9 Troy High School,     S10 Troy High School,     S1 Clarkston High School


Middle

1st Place: Avondale High School, Coach Laura Phou

                  Adam Good,    Zach Loyd,    Abel Palathuruthil,    Olivia Patch

2nd Place: Avondale High School, Coach Laura Phou

                    Avani Govindswamy,    Theja Rengaswamy,    Thomas Quach,    Qijia Zhou

3rd Place: Avondale Middle School, coach Laura Phou

                   Deekshitha Balaji,    Elizabeth Beckas,    Julia Gerard,    Gloria Stach

4th Place: Armstrong Middle School, Coach Cindy Sierra

                   Jenna Robinson,    Alyssa Desgrange,    Colton Joseph,    Nolan McKerchie


Semifinalists (in team number order): 

                   M7 Holy Family Regional School,    M9 Armstrong Middle School,    M18 Athens High School & Larson Middle School


Junior

1st Place: Boulan Park Middle School, Coach Moksh Karira

                  Prajna Polamarasetti,    Julie Angeli Voyt,    Sejal Patil,    Parvathi Nagappala

2nd Place: Armstrong Middle School, Coach Cindy Sierra

                    Emilia Sturk,    Bathany Karram,    Allison Robbins,    Kelsey Gancsos

3rd Place: Brandon Fletcher Middle School, coaches Julie Hampel & Katie Sampson

                   Ella Miller,    Gabrielle Claxton,    Grace Montreuil,    Mary Katherine Komeshak

4th Place: Brandon Fletcher Middle School, coaches Julie Hampel & Katie Sampson

                  Emily Roper,    Nicholas Bradburn,    Paige Thwing,    Payton Fletcher


Semifinalists (in team number order): 

                   J5 Holy Family Regional School,    J11 Armstrong Middle School,    J15 Avondale Middle School,    J16 Sashabaw Middle School



Global Issues Problem Solving Individual Competition

Senior

1st Place: Troy High School, coach Lindsay Noble

                  Christopher Chen

2nd Place: Kearsley High School, Coach April Yorks

                   Dylan Brewer               

3rd Place: Troy High School, coach Lindsay Noble

                   Moksh Karira

4th Place: Athens High School, Coaches Ami Shah & Kendall Wochoski

                   Mitch Wochoski

Semifinalists (in no order): 

                   Akul Arora, Troy     Ryan Cindric, Troy     Miranda Lewis, Perry     Taylor Fuhrman, Perry


Middle

1st Place: Larson Middle School, coach Ami Shah & Kendall Wochoski

                  Meghana Kowsika

2nd Place: Avondale High School, Coach Laura Phou

                  Gloria Stach                    

3rd Place: Avondale High School, Coach Laura Phou

                   Adam Good

4th Place: From Troy, Coach Krishna Roy

                   Renuka Murthi

Semifinalists (in no order): 

                   Priyal Bajaj, Boulan Park     Esha Ghosalkar, Troy     Murali Mohan, Troy     Allison Wagner, Shrine Academy

Junior

1st Place: Larson Middle School, Coaches Ami Shah & Kendall Wochoski

                  Emily Chen

2nd Place: Avondale Middle School, Coach Laura Phou

                 Anjika Jain                    

3rd Place: Perry Middle School, Coach Jan McMullen

                   Parker Lewis

4th Place: Larson Middle School, Coaches Ami Shah & Kendall Wochoski

                   Sindhu Marthi

Semifinalists (in no order): 

                  Shreya Rudagi, Avondale     Brian Good, Avondale     Emily Roper, Brandon     Sanika Joshi, Larson


Scenario Writing

Click here to see the Scenario Writers Winners' Booklet

Senior

1st Place: Kearsley High School, Coach April Yorks

                 Dylan Brewer

2nd Place: International Academy, coaches Julie Hampel and Mary Nowak

                 Angelamarie Malkoun                   

3rd Place: Notre Dame Preparatory, Coach Melissa Archer

                  Mikayla MacDonald

Semifinalists: 

                   Jillian Haas,          Ella Holbert

Middle

1st Place: Holy Family Regional School, coach Mary Nowak

                 Luke Koski

2nd Place: Milennium Middle School, coach Doug Host

                 Grace Stalions                   

3rd Place: Larson Middle School, Coach Carol Rexer

                  Libby Jackson

Semifinalists (in no order): 

                   Heather Burnum,     Eloise Fromm,     Shannon Higgins,     Nadia Imam,     Ava Kelsey,     Kaylie Lukomski,     Kay'Leigh Olmstead,     Mariana Ortiz,     Jolie Timm

Junior

1st Place: Larson Middle School, Coach Carol Rexer

                 Justin Esdale

2nd Place: Armstrong Middle School, Coach Kim Duffy

                 Madison Groulx                   

3rd Place: Holy Family Regional School

                  Alec Dimovski

Semifinalists (in no order): 

                   Jessica Bryson,    Renee Elian,     Genna Grbic,    Lexa Jones,    Alison Leineke,    Mary Timko


Community Problem Solving Team Competition

Middle Division Team

1st Place:  Perry Public Schools

                                           Kaylee Konecny,    Trevor Krauss,    Olivia Lewis,    

                                           Parker Lewis,    Logan Provost,    Dylan Spenny,    Nic Spiess

Senior Division Team

1st Place: Avondale High School

                                           Adam Dignard,     Carly Gomez,     Madison Gomez

                                           Olivia Helland,     Ben Lockard